Cheapbook

książki

Zabawa przede wszystkim

Małe dzieci posiadają niezwykłą zdolność nauki poprzez wszystkie zmysły. Takiej zdolności nie ma żaden dorosły, a wraz z wiekiem zmniejsza się ta możliwość. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat a nawet miesięcy oswajać dziecko z nauką wszystkiego co jest możliwe. Oczywiście nie można przesadzać, bo dzieciństwo ma się tylko jedno i nie wolno zabierać dziecku prawa do zabawy pod żadnym względem, nawet jeśli chodzi o naukę i jego przyszłość. Podczas zabawy dzieci uczą się elementarnej wiedzy na temat otaczającego je świata. Już kilkutygodniowe niemowlę odkrywa znaczenie głosu, dotyku oraz poznaje kolory. Ba, nawet w łonie matki maluszek dowiaduje się jak brzmi głos rodziców, bicie serca matki i jej ulubiona muzyka. Wtedy też się bawi, a zarazem uczy. Najefektowniejsza metoda nauki jest wtedy, gdy dziecko jest zrelaksowane i szczęśliwe, a takie właśnie bywa podczas zabawy. Nie można więc zabierać zabawy na rzecz nauki. Należy powiązać je ze sobą by przyniosły najlepsze efekty. Zatem jaką płytę z muzyką wybrać

Kołysanki – zalety śpiewania dziecku

Nie ma wątpliwości, iż głos mamy uspokaja jej własne dziecko. Już w okresie płodowym, maluch, który rozwija się w łonie matki zaledwie od 4 miesięcy, jest w stanie wyłapać poszczególne dźwięki należące do jej głosu. Potem, zaraz po narodzinach, ten głos staje się jego ostoją i daje mu poczucie bezpieczeństwa i wpływa na niego kojąco. Zatem kołysanka przed wieczornym spaniem to jest coś, czego nasze dziecko potrzebuje, chociażby ze względu na bliskość z rodzicem.

Jeżeli już mowa o relacjach typu mama i dziecko, to należy wiedzieć, iż śpiewanie dziecku kołysanek to doskonała okazja na zacieśnienie relacji. Nie każda mama ma jednak czas na to aby ciągle śpiewać swojemu dziecku. I tutaj doskonałą alternatywą mogą okazać się płyty z nagraną muzyką dla dzieci oraz kołysankami. Owszem, nic nie zastąpi kojącego głosu mamy, lecz raz na jakiś czas warto nastawić dziecko na inny rodzaj „niemaminej” muzyki.